تنگه ابوقریب

‏تنگه ابوقریب‏ ( 1396)
‏THE LOST STRAIT‏

8
رأی شما:
10 / 0
بر اساس رای 31 کاربر

فیلم سینمایی

دفاع مقدس

خلاصه داستان فیلم سینمایی تنگه ابوقریب

در ۲۱ تیرماه ۱۳۶۷، حمله وسیعی سراسر جبهه جنوب را درگیر می‌کند، یکی از نقاط حساسی که دشمن قصد عبور از آن و رسیدن به شهرها و جاده‌های کلیدی ایران را دارد تنگه ابوغریب است، تنگه ای که نام و خاطره اش در میانه تاریخ رسمی روزهای پایانی جنگ گم شده … تنگه ای که محل مقاومت افراد گردان عمار بود

برنده 6 و نامزد 11 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)
نوشته ای برای عوامل «تنگه ابوقریب»
شهاب اسفندیاری: اینها به ما و به جهان، خوب یادآوری می‌کند هولوکاست صدام ملعون را. سی سال پس از جنگ هنوز ابعاد ناگفته آن هولوکاست بسیار است و راستی اگر فجایع و مصائب جنگ را فراموش کنیم، چگونه می‌توانیم قدردان صلح باشیم؟ فرزندان ما چگونه می‌توانند قدردان سر-بازان و جان-بازانی باشند که صلح و امنیت برای‌شان ارمغان آوردند؟ مطمئنم که پسر تو نیز افتخار خواهد کرد که پدرش چنین تصویر باشکوهی از مدافعان افتخارآفرین دین و میهن آفریده است.
حکایت مداحی که برای گرفتن اشک، فقط سلاخی میکند نه مداحی!
محمدرضا فهیمی: بهرام توکلی درتنگه ابوقریب به دنبال یک ساختار رئال و خشن از جنگ می خواهد حافظه تاریخی مخاطب را زنده کند و برای نسل جوان تعریفی از چیستی و چگونگی جنگ آن هم به بهترین شکل و از نزدیکترین نما ارائه کند.
گردان عمار
: تنگه ابوقریب از دسته فیلمهایی است که می بایست اجازه بدهی کاملا رسوب کند ، ابهامات و سوالات کاملا شفاف شود و اجازه بدهی و ببینی آیا زمان وبررسی مجدد فیلم در عالم تفکر و یا تماشای مجدد جوابهای مناسبی برایش پیدا میکند یا خیر.
هم‌نشینی با پنگوئن‌ها در دل کویر
محمدرضا شهبازی: دفاع پیروز می‌شود و عراقی‌ها تار و مار می‌شوند. حسن که یکی از اعضای شر و شور دسته است عراقی‌ها را دنبال می‌کند و همینطور در خاک عراق پیش می‌رود تا آنها را بگیرد. او وقتی به خودش می‌آید که کاملا تک و تنها و جدا از دوستانش در وسط یک بیابان قرار دارد.
در نظرسنجی مجمع نویسندگان و منتقدان سینمای انقلاب دوره سال 1396، فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب»، «به وقت شام»، «لاتاری»، به عنوان سه اثر برتر جشنواره فجر انتخاب شدند و فیلم‌های سینمایی «شعله‌ور» و «مغزهای کوچک زنگ‌زده»، به صورت مشترک در رتبه «پنجم» قرار گرفتند.
فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب»، پدیده «سی‌و‌ششمین جشنواره فیلم فجر»، بود که با کسب ۶ سیمرغ توانست «پرافتخارترین فیلم» این دوره از جشنواره فجر لقب گیرد.
19 بهمن سال 1396 «نوید محمدزاده»، «ستاره پسیانی» و «مهدی قربانی»
بازیگران سینمای ایران در سانس فوق‌العاده بامدادی پردیس سینمایی آزادی در کنار مردم به تماشای فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب» نشستند.
سوالات نظرسنجی ( 8 سوال)

از دیدن این فیلم لذت بردید؟


فیلم ارزش یک بار دیدن را دارد؟


تا انتها مشتاق تماشای فیلم بودید؟


پایان فیلم راضی‌کننده است؟


بعد از پایان فیلم به آن فکر می کردید؟


فیلم از لحاظ فنی با کیفیت ساخته شده است؟


فضای فیلم با فرهنگ خانواده شما سازگار است؟


فضای فیلم مناسب کودکان است؟

نظر خود را ثبت کنید

ارزیابی مردم از فیلم تنگه ابوقریب (از مجموع 6 رای)


سرگرم‌کننده
9.2
ارزش تماشا
10
جذاب
9.2
پایان مناسب
8.3
تفکربرانگیز
9.2
خوش ساخت
10
مناسب خانواده‌
10
مناسب کودکان
3.3

نظرات مردم (17 نظر)


امیر جدیدی لایک
بعد این فیلم تازه فهمیدم جنگ ینی چی
0
2 هفته قبل

مرتضی پالاتینوس
ب جرا میشه گفت ک جایزه فجر حقش بود! تو این ندیده بودم ک ۱۰ دقیقه سکانس پلان اونم تو صحنه‌های اکشن و جنگی داشته باشیم
0
2 هفته قبل

جوادی
این فیلم اکران عمومی شده؟
0
5 هفته قبل

وروجک
خیر
0
5 هفته قبل

ستاره سهیل
به چه نکات قابل توجهی اشاره کردید آقای مهرآبادی😮😮😮👏👏👏👏👏
0
14 هفته قبل

میثم رشیدی مهرآبادی
نظر لطف شماست ستاره سهیل عزیز
0
14 هفته قبل

میثم رشیدی مهرآبادی
قبل از هر چیز باید دستِ دست اندرکاران «تنگه ابوقُرَیب» را ببوسم. دستِ بهرام توکلی؛ دستِ سعید ملکان؛ دستِ بازیگران و هنروران؛ دستِ حمید خضوعی ابیانه؛ دستِ حبیب الله والی نژاد (مدیر فیلم و سریال سازمان اوج) و حتی دستِ احسان محمدحسنی (رییس سازمان هنری رسانه ای اوج) و خلاصه، دستِ همه آن هایی که برای ساخت «تنگه ابوقُرَیب» زحمت کشیدند.

👈🏼 اما اجازه می خواهم؛

🎬 بگویم که «تنگه ابوقُرَیب» فیلم سینمایی نیست! ترکیبی است از تصاویری دیدنی و جذاب که چون داستان و روایتی ندارد، در ذهن مخاطبانش ماندگار نمی شود. به همین خاطر است که خرده روایت هایی مثل داستان «ننه صدام» و پلان هایی از مردان و زنان شیمیایی شده (بدون نشان دادن حمله شیمیایی و نوع خاص انفجار و رنگ و بوی این حملات) و حتی پلان اصابت تیر به مغز یکی از بازیگران اصلی هم ابتر مانده و مثل جزیره هایی تنها باقی می ماند.

🎬 بگویم که خوشحالم احسان محمدحسنی نشان داد در دوره مدیریتش، سینماگران تا چه اندازه آزادند تا از امکانات شهرک سینمایی دفاع مقدس استفاده کنند اما بهرام توکلی، تجربه کافی برای بهره مندی از این امکانات را نداشت. همه چیز از تانک و نفربر گرفته تا اسلحه و فشنگ و دکورهای روستای کنعان (در سریال حضرت یوسف) مهیا بوده اما باز هم مخاطبی که در روزهای جنگ، عمیق شده، نمی تواند کاستی ها را نبیند.

🎬 بگویم که خوشا به حال بهرام توکلی که توفیق ساخت یک فیلم جنگی را پیدا کرد اما این «خوشا به حال» را نمی توان به راحتی برای مسئولان سازمان اوج هم به کار برد چرا که چند میلیارد پول بیت المال را برای ساخت تصاویری هزینه کردند که بی شک در اکران عمومی احتمالا به سختی بتواند هزینه فشنگ ها و گازوئیل تانک هایش هم را برگرداند!

🎬 بگویم که نوشتن نام عوامل در پایان فیلم و حتی بعد از نام شهدای گردان عمار، اقدامی تحسین برانگیز بوده و باید به مبدع آن، آفرین گفت اما این دلیلی نیست که از ضعف بازی همان بازیگرانی که نامشان می آید، چیزی نگفت. متاسفانه حتی جواد عزتی (در نقش مجید) و حمیدرضا آذرنگ (در نقش آقا خلیل) هم که فیلم های بیشتری در این موقعیت ها کار کرده اند، آنطور که انتظار می رفت، ظاهر نشده اند؛ چه برسد به علی سلیمانی (در نقش آقاعزیز) که خیلی زود شهید می شود و امیر جدیدی (در نقش حسن) که تا آخر هم به دنبال جایگان نقشش می گردد و ضعیف ترین بازی را در لحظه موجی شدن ارائه می دهد.

🎬 اجازه می خواهم بگویم که سکانس های جنگیِ فیلم خصوصا در 20 دقیقه آخر، بیشتر از هر چیز، جاه طلبانه است. البته حق بدهیم کارگردانی که هیچ تجربه ای در این فضاها ندارد، ناگهان با حجم عظیمی از امکانات روبرو شود و تصمیم بگیرد تا می تواند فوگاز بترکاند و گلوله شلیک کند!

🎬 اجازه می خواهم بگویم که نامی به عنوان مشاور نظامی در لیست عوامل دیده نمی شود و خامیِ سکانس های تنگه و دشت را شاید بشود به این موضوع ربط داد. شاید اگر مشاوری نظامی در کنار بهرام توکلی قرار می گرفت، صدای بیسیم شهید حسن باقری که در بهمن 1361 در فکه شهید شد، در تنگه ابوقریب و سال 67 به گوش نمی رسید!

🎬 با این همه باز هم دستان همه اهالی «تنگه ابوقُرَیب» را می بوسم؛ با دلی پر از «ای کاش» و البته امیدوار که روزی این بیگ پروداکشن های پرخرجِ جنگی، پرتاثیر هم بشوند و گردنمان را با نامشان بالا بگیریم. کاش روزی را ببینیم که این تولیدات، رنگ و بوی سینمایی به خود بگیرند و قبل از هر چیز، سیمرغ تماشاگران را به دست بیاورند.
1
14 هفته قبل

یونس
ماشاا......
خسته نباشید
0
14 هفته قبل

سپهر ساعدی
فیلمی که از نظر ساختار متفاوت از سایر هم موضوعات خود است... واچ از تکنیک بالایی در ساخت و فیلمبرداری برخوردار است. فیلم موضوع دارد اما قصه ندارد و تا در تکنیک درگیر است خوب است اما آنجا که به بازی می رسد. ریپ می زند. بازیها تلویزیونی است برخلاف خود فیلم که خیلی از سینمای ایران از نظر کارگردانی و فیلمبرداری جلوتر است.
1
14 هفته قبل

امید عباس آبادی
یه پیشرفت قابل توجه تو سینمای جنگ ایران .... جنگ رو از نمای نزدیک نزدیک تجربه کنید و مات و میخکوب شوید... اگر تو معرفی شخصیت ها بیشتر زمان میذاشت با یک درام بینظر جنگی رو به رو میشدیم...
0
14 هفته قبل

فاطمه هادی
با خانم وروجک موافقم
2
16 هفته قبل

وروجک
ممنون خانم هادی 😉
0
16 هفته قبل

فاطمه هادی
مچکرم
0
16 هفته قبل

وروجک
خانم سنگاپوری چرا ستاره دادین در حالی که فیلم رو ندیدین؟؟
1
16 هفته قبل

آرمین
اسمش شد تنگه ابوقریب
1
16 هفته قبل

منظوم
سلام خسته نباشید دوست عزیز.
تشکر توجه به نام آثار و به روز بودن نظراتتون.
این فیلم با توجه به تلفظ اسمش و وجود مکان حقیقی به اسم تنگه ابوغریب که منطقه جنگی بوده، پس اسم درست این فیلم تنگه ابوغریب هستش و «ابوقریب» اشتباه است.
موفق باشید.
1
16 هفته قبل

فاطمه سنگ پوری
خیلی دوست دارم این فیلم رو ببینم چون آقای امیر جدیدی توی این فیلم بازی کردن امیدوارم امسال تو جشنواره جایزه رو به نوید محمد زاده ندن و به آقای جدیدی بدن
0
16 هفته قبل