‏متولد 65‏

 (1394)
6.1
رأی شما:
10 / 0
بر اساس رای 91 کاربر

فیلم سینمایی

90 دقیقه
درام, عاشقانه
اکران شده در 1395/08/05

خلاصه داستان فیلم متولد 65

داستان دختر و پسر جوانی را روایت می‌کند که با رویای پولدار شدن، خود را در شخصیت‌های مختلف اجتماعی جا می‌زنند و از این طریق می‌خواهند به خواسته‌های خود برسند. آنها به‌ طور اتفاقی به عنوان خریدار به ساختمانی مراجعه می‌کنند، ولی در ادامه با حقایقی رو به رو می‌شوند که...

نامزد 2 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)
متولد ۶۵ تصویری دفرمه و غیرمنصفانه از دهه‌ی شصتی‌ها
نفیسه ترابنده: فیلمساز نسل دهه‌ی ۶۰ را نسلی خیال‌پرداز ، علاف و خوشگذران نشان داده است که تمام فکر و ذکرش به جای تلاش و کار این است تا با سرکار گذاشتن دیگران خوش باشد.
« متولد 65 » اثری ضعیف و غیرقابل قبول
میثم کریمی: تمام دلایلی که باعث می شود به تماشای فیلم بنشینیم، با یک تماس کوچک قابل برطرف شدن بود و نیازی به کِش آمدن داستان نبوده است. « متولد 65 » در بهترین حالت ممکن می توانست یک فیلم کوتاه جمع و جور باشد.
فیلم متولد 65, یک سرگرمی خطرناک
یاسمین خلیلی‌فرد: گرچه نام فیلم «متولد 65» است اما به نظر نمی‌رسد این اثر مانیفستی برای تمامی دهه شصتی‌ها باشد و یا بخواهد سرنوشت و موقعیت کاراکترهایش را به تمامی متولدین این دهه تعمیم دهد.
خاطره‌بازی کمیاب از آلبوم دهه شصت
میلاد جلیل‌زاده: یک فیلم کوچک و دوست داشتنی که فراگیرترین موضوعات اجتماعی ایران در امروزه روز را دستمایه خلق درام قرار داده و در نهایت آن‌ها را طوری حل می‌کند که همین حل شدن خودش شروع یک پیچیدگی جدید باشد.
"متولد 65" فقط سرگرم‌کننده؛ همین
علی جعفری اقدمی خامنه : نمی‌توان با صراحت گفت فیلم به بازآفرینی واقعیات جامعه می پردازد و قصه بسیار خاصی دارد؛ شاید بتوان گفت که فیلمساز قصد دارد با یک داستان غیر واقعی دغدغه نسلی را به تصویر کشد.
دروغ‌های دوست داشتنی!
افشین علیار: فیلمساز ما فارغ از افه‌های تصویری و استفاده عجیب و غریب از نورپردازی و لنز دوربین یا تقلب از سینمای فیلمسازان موفق توانسته قصۀ جمع و جوری را روایت کند و در ادامه ریسک توکلی در انتخاب بازیگر ستودنی است.
نقد فیلم سینمایی متولد 65
مرتضی اسماعیل‌دوست: وجود موقعیت‌هایی گروتسک به روش مارتین مک دونایی که طنز تلخی از موقعیت‌های گرفتار آمده میان فضایی کمیک و غمی نهفته در چینش روایی دارند، «متولد 65» را به مسیری قابل توجه برده و رفتار کاراکترها به خوبی منعکس‌کننده فاصله طبقاتی آنهاست...
سلام به گیشه
محمدرضا وحیدزاده: «متولد 65»، به دور از ادا و اطوارهای شبه‌روشنفکرانه، یک فیلم قصه‌گوست که البته با کمی سختگیری می‌توان از منطق قصه‌گویی‌اش نیز ایرادهایی گرفت.
نقد فیلم متولد 65
آناهیتا برزوئی: متولد ۶۵ داستانی نسبتا جذاب از زندگی و سردرگمی جوانان دهه ۶۰ است. این بار قصه دارا و ندار، به روایت دو جوان عاشق دهه شصتی در یک محیط اشرافی به نمایش در‌می‌آید.
Ads

داستان فیلم سینمایی متولد 65

خلاصه داستان

داستان دختر و پسر جوانی را روایت می‌کند که با رویای پولدار شدن، خود را در شخصیت‌های مختلف اجتماعی جا می‌زنند و از این طریق می‌خواهند به خواسته‌های خود برسند. آنها به‌ طور اتفاقی به عنوان خریدار به ساختمانی مراجعه می‌کنند، ولی در ادامه با حقایقی رو به رو می‌شوند که...

گونه / ژانر (2)

درام
عاشقانه

حواشی فیلم سینمایی «متولد 65» (15 حاشیه)

فیلم سینمایی «متولد ۶۵» اولین ساخته «مجید توکلی» است و از ۵ آبان ماه 1395 در گروه آزاد اکران شد.
فیلم «متولد ۶۵» در بخش نگاه نو سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت و در بخش بهترین فیلم و بهترین کارگردانی بخش نگاه نو نامزد سیمرغ بلورین شد.
ابتدا قرار بود «مینا ساداتی» در فیلم «متولد ۶۵» بازی کند ولی در نهایت «هنگامه حمیدزاده» جایگزینش شد.
«مجید توکلی»، کارگردان فیلم «متولد 65» درباره‌ی ایده فیلمنامه این فیلم در خصوص دهه شصتی‌ها گفت:
«پرداختن به مسئله نسل دهه شصت همیشه برای من جذاب بود و در فیلم‌های کوتاهم هم به این مسئله پرداخته‌ام. به نظرم این نسل نسل عجیبی هستند و اتفقات عجیبی برایشان افتاده.»
«پدرام شریفی» درباره‌ی نرفتن به سربازی به دلیل بازی در فیلم «متولد ۶۵» گفت:
«زمانی که در این فیلم بازی می‌کردم، سرباز بودم و برای حضور در فیلم «متولد ۶۵» رسما از سربازی فرار کردم اما ممنونم از آقای عسگرپور که نگذاشتند من را بازداشت کنند.»
«محمدمهدی عسگرپور» درباره‌ی حضورش به عنوان تهیه کننده در فیلم «متولد۶۵» گقت:
«تهیه کنندگی متولد ۶۵ پیشنهاد و توصیه آقای میرکریمی بود که وقتی فیلمنامه را خواندم، آن را پذیرفتم. از فیلمنامه «متولد ۶۵» احساس کردم که یک اثر بی‌ادعا و روان قرار است ساخته شود که جای خالی آن هم در سینما احساس می‌شود.»
«مجید توکلی»، کارگردان فیلم «متولد ۶۵» در خصوص این فیلم گفت:
«پرداختن به دهه ۶۰ برایم مهم بود و به نظرم این نسل، نسل بلاتکلیف و عجیبی است و می‌خواستم فیلمی بسازم که در آن روابط عاطفی، اجتماعی و خانوادگی این دهه را نشان دهم و این ایده یک خطی را ارائه دادم که استقبال شد. باز هم می‌توان درباره این نسل حرف زد و به اعتقادم این نسل نه آخر و نه اول کوچه است و در همه حوزه‌ها از اعتقاد و روابطش در وسط کوچه ایستاده است.»
«متولد 65» همچنین در بخش جایزه خلاقیت و استعداد درخشان (ویژه فیلمسازان اول جوان) دهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران، کاندیدای دربافت جایزه بود.
«مجید توکلی»، کارگردان فیلم «متولد ۶۵» در خصوص انتخاب نام برای این فیلم گفت:
«در ابتدا باید بگویم که متولد 65 مانیفست دهه شصتی‌ها نیست. ما حکم صادر نکرده‌ایم که این فیلم متعلق به دهه شصتی‌هاست بلکه فقط کاراکترهای اصلی فیلم متولد دهه 60 هستند و بر اساس این ماجرا واکنش‌هایشان به شرایط اقتصادی و اجتماعی جامعه و فاصله‌های طبقاتی، واکنش‌های یک دختر و پسر دهه شصتی است. اسم فیلم هم یکی از گره‌های اصلی قصه است که قاعدتا نمی‌توانم در مورد آن توضیح بدهم زیرا بخش مهمی از قصه لو می‌رود و دلیل این‌که 65 انتخاب شده این است که کاراکتر‌های اصلی ما در فیلم راجع به این ماجرا صحبت می‌کنند.»
ایده و قصه اصلی فیلم «متولد 65» برگرفته از یک اتفاق واقعی است که یک داستان‌پردازی بر اساس آن قصه واقعی شکل گرفته است.
خط اصلی قصه‌ی «متولد 65» تقریبا واقعی محسوب می‌شود اما جزئیات فیلم کاملا بر اساس قصه‌پردازی است که به‌واسطه‌ی «مجید توکلی»، «دارالشفایی» و «رضا میرکریمی» انجام شد.
«مجید توکلی»، کارگردان «متولد 65» درباره‌ی استقبال از این فیلم گفت:
«باید بگویم من واقعا بابت نحوه اکران و حمایت از فیلم متولد 65 متاسفم. انتظار من به شخصه از کسی که در راس امور سینمایی قرار دارد این است که پشت فیلم‌هایی مثل متولد 65 ایستاده و از آن حمایت کنند. فیلم ما بدون هیچ‌گونه تبیلغات محیطی و بدون هیچ‌گونه حمایت از سوی ارگان و نهادی در گروه آزاد اکران شده است و خدا را شکر که استقبال مردم به‌گونه‌ای بوده که فیلم در سینما آزادی به سانس فوق‌العاده هم رسید. این بدین معناست که مردم فیلم را دوست دارند. البته فیلم ما چوب اکران‌شدن در کنار فیلم‌هایی را هم می‌خورد که از سوی ارگان‌ها و نهادها از حمایت‌های خوبی برخوردار هستند.»
«مجید توکلی»، کارگردان «متولد 65» در خصوص تبلیغات دهان به دهان این فیلم بیان داشت:
«به این نوع از تبلیغات بسیار امید دارم. به این دلیل که متولد 65 با اتکا به همین نوع از تبیلغات پیش رفت. به‌طور قطع هر فیلمسازی دلش می‌خواهد فیلمش فروش خوبی داشته باشد اما شرایط به‌گونه‌ای است که ما حق تبلیغ در شبکه جم را نداریم، از سوی دیگر در تلویزیون خودمان هم تنها امکان پخش حدود 110 تیزر را به «متولد 65» داده‌اند، از طرف دیگر هیچ بیلبورد و بنر شهری هم به ما نداده‌اند و علاوه بر این ما تنها 12 سالن به‌صورت پراکنده و در گروه آزاد در اختیار داریم اما با این حال مردم نسبت به فیلم اقبال خوبی نشان دادند.»
فیلم «متولد 65» با ریتم نسبتاً تندی آغاز می‌شود که در آن شیطنت‌های افشار و نامزدش در جاهای مختلف به چشم می‌خورد، اما وقتی ماجرای اصلی که زندانی شدنِ آنها در خانه است آغاز می‌شود، به خلاف انتظار، ریتم به شدت کند می‌شود و حتی گاه به نظر کش‌دار می‌رسد.
فیلم سینمایی «متولد 65»، جمعه 14 آبان ماه 1395 با حضور عوامل فیلم در پردیس سینمایی کورش اکران مردمی شد.
سوالات نظرسنجی ( 8 سوال)

از دیدن این فیلم لذت بردید؟


فیلم ارزش یک بار دیدن را دارد؟


تا انتها مشتاق تماشای فیلم بودید؟


پایان فیلم راضی‌کننده است؟


بعد از پایان فیلم به آن فکر می کردید؟


فیلم از لحاظ فنی با کیفیت ساخته شده است؟


فضای فیلم با فرهنگ خانواده شما سازگار است؟


فضای فیلم مناسب کودکان است؟

نظر خود را ثبت کنید

ارزیابی مردم از فیلم متولد 65 (از مجموع 20 رای)


سرگرم‌کننده
6.8
ارزش تماشا
6.7
جذاب
6.8
پایان مناسب
4.4
تفکربرانگیز
4.1
خوش ساخت
5.3
مناسب خانواده‌
5.8
مناسب کودکان
3.5

نظرات مردم (38 نظر)


مریم
عالییی بود
0
4 هفته قبل

مریم
واقعا چرا اینقدر چرت وپرت میگید
0
4 هفته قبل

زی زی گولو
اولش خوب بود اما هرچی جلوتر میرفت خسته کننده میشد
0
6 هفته قبل

ترانه
اصلا خوشم نیومد یه آرزوی خیلی مسخره ای داشتن
0
10 هفته قبل

عسل
نه من دوس داشتم
0
12 هفته قبل

تراانه
موافقمممم
0
12 هفته قبل

احسان خواجوی
موضوعی جدید و مخاطب پسند داره،خوش ساخته و جذاب
1
15 هفته قبل

علیرضا
واقعا موضوع جذابی نداشت و از اولم معلوم بود ته ماجرا چی میشه
من بشخصه خوشم نیامد
0
16 هفته قبل

عسل
دقیقا از کجا معلوم بود تو میدونستی که اینا توی یه خونه گیر میوفتن یا اینکه کی با عبک در ارتباطه اصن تو میدونستی موضوع چیه تو کلا موضوع رو نگرفتی
0
12 هفته قبل

غلامحسین
صرفا سرگرم کننده ولی موضوع جذاب
0
16 هفته قبل

سنا
سرگرم کننده بود
0
16 هفته قبل
مشاهده موارد بیشتر