نقد برنامه‌های تلویزیون
چه خطراتی خندوانه را تهدید می‌کند
محمد ساسان: برنامه‌هایی است که با محوریت گفت و گو کار خودش را در فصل اولش آغاز کرد و رفته رفته با اضافه کردن بخش‌های متنوع و جذاب توانست نظر بسیاری از مخاطبان رسانه ملی را بخود جلب کند.عنصر گفت‌وگو همچنان بعنوان یکی از بخش‌های جذاب این برنامه وجود دارد و با طنازی‌های جناب خان در مواجهه با مهمان برنامه دیدنی‌تر نیز می‌شود.
17 آذر 1397
آزمون سخت اکبرآقا
احمد رنجبر: اکبر عبدی مشهور است به بذله‌گویی و خوش سر و زبانی. احتمالا سازندگان «شبی با عبدی» روی این ویژگی حساب کرده بودند تا از آن برای بالا بردن جذابیت برنامه بهره ببرند. عبدی مثل سال‌های دور، خاطرات اش را جذاب بیان نمی‌کند.وانگهی؛ خاطرات او تکراری شده و شنیدن آن‌ها دیگر لطفی ندارد.
10 مرداد 1397
ما خجالت می‌کشیم؛ شما چطور؟
محمد صادق عبداللهی: عوامل خندوانه و ناظرین پخش قطعا می‌دانند مخاطب این برنامه خانواده‌هایی هستند که عموما با کودکان و نوجوانان خود به پای تلویزیون می‌نشینند و توقع دارند محتوای آنچه که مشاهده می‌کنند نیز مناسب با فضای خانواده باشد و قطعا این بهانه که "این نوع از شوخی‌ها در همه جا وجود دارد" و یا چسباندن صفت "بی‌ظرفیت" به منتقدین نمی‌تواند دلیلی قانع کننده برای پخش هر شوخی باشد.
30 تیر 1397
شبی با برند «عبدی»
سارا صالحی: شبی با عبدی» را نمی توان اتفاق خاصی در سبک و سیاق اجرا دانست و ترکیبی از بخش های مختلف برنامه های مفرح پیش از خود است، اما نه مثل «خندوانه» شاد و سرخوش است و نه مثل «دورهمی» نقاد و موشکاف بلکه با هدف نشان دادن استعدادهای ناشناخته بازیگری راه خودش را می رود.
10 تیر 1397
معجونی از قصه، اشک و سودآوری با رنگ زرد!
سید حسین رسولی: برنامه «ماه عسل» احسان علیخانی که در شب‌های ماه رمضان از شبکه سوم سیما روی آنتن می‌رود هم مانند دیگر برنامه‌های سازمان صدا و سیما تنها به دنبال حاشیه و جنجال است دیگر شکی باقی نمی‌ماند که رقابت بین مجریان تلویزیون برای جذب مخاطب به شدت بالا گرفته و آنها هم هر کاری برای جلب توجه انجام می‌دهند.
19 خرداد 1397
تخصصی یا زرد؟
احمد رنجبر: آن چه در قسمت اول دیدیم نشانی از رشیدپور همیشگی نداشت؛ اجرای ضعیف او که نشات گرفته از عدم اشراف کامل بر سینما است، به همراه توقف بیش از حد روی یک سوژه زرد، بلافاصله واکنش منفی رسانه ها را به همراه داشت.
15 بهمن 1396
درباره سختانه
محمد ولوی: به مدیران صدا و سیما و تهیه کنندگان این برنامه هم توصیه میکنم اگر دنبال شوآف و یک کپی‌برداری ناشیانه نیستند، بجای رفتن به سراغ حسن عباسی و محمد قوچانی به سراغ روسای جمهوری، وزرا و مدیران،اصولگرا و اصلاح‌طلب و ... بروند و آن‌ها را در مورد عملکردشان بدون تعارف به چالش بکشند.
08 بهمن 1396
چالش‌های «سختانه»
حسین مهدیزاده: متفکر و فرهنگی و سیاست‌مدار ایرانی عادت ندارد که «زود قضاوت کردن انسان‌ها» را به رسمیت بشناسد بلکه آن را تقبیح می‌کند و به رسمت شناختن آن را، برسمیت شناختن یک جرم فرهنگی می‌داند.
28 آذر 1396
«ادا بازی»، مشارکت و کار گروهی
بهرخ گنجی: تعداد برنامه‌های سرگرم کننده مثل "ادابازی" و«خندوانه» کم است اما باید "اندیشه" را گسترش داد و فرصت‌های بیشتری به برنامه‌سازان خلاق داد و انتقاد منصفانه کرد نه مقرضانه ....
28 شهریور 1396
جاه طلبی ناگهانی «رامبد جوان» در برج میلاد
هفت صبح: رامبد جوان فینال «خنداننده شو» را به جای استودیو «خندوانه» در سالن همایش های برج میلاد برگزار کرد تا این گونه عظمت مسابقه را به رخ بکشد. این اتفاق اما تبدیل به پاشنه آشیل شد؛ چرایی اش را در این گزارش بخوانید.
24 مرداد 1396
سوتی مهران غفوریان و رامبد جوان در بازی اسم فامیل خندوانه
بهروز ناصری: از برنامه تلویزیونی پربیننده‌ی خندوانه با پخش جهانی انتظار می‌رود در ارائه اطلاعات درست حتی در بازی‌های انتزاعی و فانتزی کوتاهی نکند.
20 مرداد 1396
سایه ماه عسل بر سر نود
احمد رنجبر: نیاز به یادآوری دوباره نیست که بگوییم ذائقه بیننده نود به فوتبال عادت کرده و تجربه نشان داده زوم روی مسائل غیرفوتبالی از سوی او پس زده شده. در چنین شرایطی چرا باید بخشی از نود به مساله فرامتن اختصاص یابد؟
16 مرداد 1396
بهتر نیست ایشون منع رطب نکنن و کماکان ماست‌شونو بخورن؟
امید مهدی نژاد: گویا حواس‌شون نیست که خودشون هم تا اونجا که تونستن، برای جلب رای از مسائل جانبی بهره گرفتن. سوشا مکانیِ ایشون با ادای مرغ درآوردن دیگران چه تفاوتی داشت؟
06 مرداد 1396
«ماه عسل»؛ یعنی از آب کره گرفتن!
محسن غلامی: «ماه‌عسل» امسال نیز عین هرسال؛ پرمخاطب بود و شاخص لااقل از بین برنامه‌های ماه رمضان. جا را برای خودش باز کرده اما حیف از این برنامه که بخواهد برای بقیه قلدری کند و مدعی شود. سادگی و روایت خاکی‌اش را ول نکند، خود موفقیت است.
19 تیر 1396
دریدن پرده‌های حیا و تمسخر دیگران در شب اول از دور دوم خنداننده‌شو در خندوانه
محمدحسین ساعی: خندوانه در مجموع برنامه خوب و قابل دفاعی است اما اتفاق غیراخلاقی و غیرفرهنگی برنامه دیشب، اتفاق زشت و غیرقابل گذشتی است.
07 تیر 1396
نگاهی به کمپین زندانیان برنامه ماه عسل
طاهره لطفی: کسانی‌که در این کمپین شرکت داشتید به یک اولویت بندی که صورت گرفته رسیدید، به این ترتیب که به کسانی کمک می‌کنید که فقط یک مرتبه پایشان به زندان باز شده و قطعا شما به آنها فرصت دوباره داده‌اید.
02 تیر 1396
ظرفیت ملی، استفاده شخصی
مریم ساعتچی: «رامبد جوان» که در فضای خارج از رسانه ملی دچار خبط و خطایی شده - که خود به آن معترف است - از رسانه‌ی ملی و آنتن برنامه‌ای که هویتی سرگرمی ساز دارد، برای جبران خطایش استفاده کرده است.
02 تیر 1396
کارکرد قهرمانان یک بار مصرف در تلویزیون
نعمت باقری فرد: قهرمان‌های موقت می‌آیند و قصه‌های‌شان را می‌گویند اما همه تابع اراده مجری هستند. این مجری برنامه است که با سوالات حساب شده و پله پله خود، راز پنهان و فروخورده این افراد را به قصه‌ای جذاب بدل می‌کند. گویی اینجا جایی است که عقده از زبان‌ها گشوده می‌شود.
30 خرداد 1396
ماه عسل پرچمدار تلویزیون در رمضان
محمدصادق عابدینی: برنامه‌ای که با همه انتقادها درباره گریه‌دار بودنش، هنوز هیچ رقیبی در ماه رمضان ندارد و سوژه‌های نابی که هر روز رو می‌کند، مخاطبان تلویزیون را شگفت‌زده می‌کند.
18 خرداد 1396
یادداشتی بر دومین مستند تبلیغاتی سیدابراهیم رئیسی
سارا رضا بنده‌لو: فیلم پاسخی است به بی‌پاسخ مانده‌ها. توهین و لحن بدی در کار نبود و تشویش ذهنی و هیجان برای بیننده ایجاد نمی‌کرد، بلکه در آرامش در یک لوکیشن مناسب، آنچه که باید، آن‌طور که شایسته بود، گفته شد.
28 اردیبهشت 1396