‏علی نصیریان‏


علی نصیریان، بازیگر تلویزیون و سینما، سال ۱۳۱۳ در شهر تهران متولد شد. وی از هنرستان "هنرپیشگی تهران" فارغ‎التحصیل شده‌است. علی نصیریان، دریافت جایزه‌ی اول در اولین مسابقه‎ی نمایشنامه‎نویسی در ایران برای نمایشنامه‎ی «بلبل سرگشته» در سال (1336)، چهره‌ی ماندگار در عرصه‌ی هنرهای نمایشی (بازیگری) در نخستین همایش چهره‌های ماندگار درسال (1380)، دریافت نشان درجه‎ی اول فرهنگ و هنر از ریاست جمهوری اسلامی ایران جناب آقای خاتمی، دریافت نشان درجه‎ی اول دانش از ریاست جمهوری اسلامی ایران جناب آقای احمدی‎نژاد، تندیس خانه‎ی سینما، را در کارنامه دارد.

تولد:

1313/11/15 (سن: 82 سال)
نامزد 2 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر

سوابق کاری «علی نصیریان»

بازیگر

کارشناس

نویسنده
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)

بیوگرافی / زندگی‌نامه «علی نصیریان»

علی نصیریان ۱۵ بهمن ماه سال (۱۳۱۳) در میدان شاهپور، کوچه مهدی‎خان و در خانواده‌ای متوسط به دنیا آمد.

کودکی وی معاصر با واپسین سال‎های سلطنت رضا شاه و آغاز ورود به سینما به طور عام درایران بود.

دوره‎ی تحصیلات ابتدایی و متوسطه‎ی خود را در مدارس تهران گذراند و پس از اخذ دیپلم هنرپیشگی به سال (1335) در تهران، به گذراندن دوره‌های تئاتر در کلاس‌های معتبر تئاتر پرداخت.

وی پس از کسب تجاربی در نمایشنامه‌نویسی در سال‌های (1337- 1336) و مدتی شرکت در جشنواره‌های هنری، درسال (1341) طی یک بورس تحصیلی برای مطالعه‌ی تئاتر به آمریکا رفت و پس از بازگشت به ایران، به فعالیت هنری مشغول شد.

پس از بازگشت از آمریکا نیز به طور حرفه‌ای به بازیگری در صدا و سیما و نیز در سینما مشغول است. درسال (1355-1375) رئیس اداره‎ی تئاتر بود و بعد بازنشسته شد و از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دبیری دو دوره جشنواره‌ی تئاتر شهرستان را برعهده داشت.

علی نصیریان در فیلم‎هایی نظیر؛ «شکارچی شنبه» (۱۳۹۰)، «پستچی سه بار در نمی‎زند» (۱۳۸۷)، «جزیره آهنی» (۱۳۸۳)، «شاه خاموش» (۱۳۸۲)، «دیوانه‌ای از قفس پرید» (۱۳۸۱)، «زندانی ۷۰۷» (۱۳۸۰)، «کمیته مجازات» (۱۳۷۷)، «برج مینو» (۱۳۷۴)، «بوی پیراهن یوسف» (۱۳۷۴)، «شعله‌های خشم» (۱۳۷۱)، «عشق من ـ شهر من» (۱۳۷۰)، «پول خارجی» (۱۳۶۸)، «دل نمک» (۱۳۶۸)، «روز باشکوه» (۱۳۶۷)، «سالهای خاکستری» (۱۳۶۷)، «هزاردستان» (۱۳۶۶)، به نقش‎آفرینی پرداخته‎است.

علی نصیریان، دریافت جایزه‌ی اول در اولین مسابقه‎ی نمایشنامه‎نویسی در ایران برای نمایشنامه‎ی «بلبل سرگشته» در سال (1336)، چهره‌ی ماندگار در عرصه‌ی هنرهای نمایشی (بازیگری) در نخستین همایش چهره‌های ماندگار درسال (1380)، دریافت نشان درجه‎ی اول فرهنگ و هنر از ریاست جمهوری اسلامی ایران جناب آقای خاتمی، دریافت نشان درجه‎ی اول دانش از ریاست جمهوری اسلامی ایران جناب آقای احمدی‎نژاد، تندیس خانه‎ی سینما، دریافت نامزدی جایزه‎ی سیمرغ طلایی از جشنواره‎ی فیلم فجر، را در کارنامه دارد.

شهریورماه 95، «علی نصیریان» در دیدار با «رییس سازمان سینمایی» وظایف دولت در عرصه هنر را مرور کرده و گفت که دولت در کنار وظیفه نظارتی باید از هنرمندان حمایت هم بکند.
دی‌ماه 94، در گفتگویی «علی نصیریان» از دغدغه های شخصی‌اش سخن به میان آورد. وی توضیح داد که همسرش همین اواخر دچار سکته مغزی شده و بعد از مدتی مراقبت در بیمارستان و بازگشت به خانه، بازهم به بیمارستان بازگشته و دوباره تحت مراقبت است. همین درگیری‌ها هم باعث شده تا نصیریان با نگرانی و البته امیدواری که در سخنانش گفته، دغدغه‌های دیگر را رها کند و زندگی خانوادگی را در رتبه اول قرار دهد.
برخی سایت‌های خبری، روز شنبه 15 آبان‌ماه 89، در شیطنتی آشکار با فرستادن مطلبی بر روی فضای وب، با تیتری گمراه کننده، خبر از مرگ «علی‌نصیریان»، بازیگر پیشکسوت و سرشناس سینما، تئاتر و تلویزیون ایران دادند.

نظرات مردم (10 نظر)


یونس
کلمه ای نیست که بشه قدرت بازی ایشون رو بیان کنه👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏
1
2 روز قبل

روژان
یه بازیگر توانا و با تجربه.عاشق بازیشون هستم.
1
26 هفته قبل

آلما
ای بابا
تخت چرا باید بزرگ اقا از شهرزاد بره
دلم واسه شهرزاد میسوزه
0
26 هفته قبل

آرتین
استاد استاد استاد استاد استاد استاد استاد استاد استاد
0
29 هفته قبل

سیاح
یکی از بزرگان سینمای ایران هستند
0
29 هفته قبل

اشکان
استاد بازیگری هستند
0
30 هفته قبل

آرتین
بزرگ آقای سینمای ایران
0
49 هفته قبل

زندی
خیلی دوسش دارم
0
1395/09/03

رضا سعیدی نیا
بسیار توانا و نقش پذیر سلامت باشند ان شاءالله
0
1395/06/14

شهریار
عاشقتم
0
1395/05/27