حسین پناهی

حسین پناهی دژکوه، شاعر، نویسنده، کارگردان و بازیگر تلویزیون و سینما سال 1335 در روستای دژکوه از توابع شهرستان کهگلویه و بویراحمد متولد شد.
وی ابتدا در کسوت روحانیت به مردم خدمت می‌کرد؛ سپس به تهران آمد و در مدرسه‌‌ی هنری "آناهیتا" دوره‌‌ی بازیگری و نمایشنامه‌نویسی را گذراند.
پناهی بازیگری را از مجموعه‌ی تلویزیونی «محله بهداشت» (1363) آغاز کرد. وی همچنین کارگردانی و ایفای نقش در نمایش «دو ‌مرغابی در مه» را به عهده داشت و مورد استقبال قرار گرفت.
حسین پناهی دژکوه، در ۱۴ مرداد (۱۳۸۳) و در سن ۴۸ سالگی دیده از جهان فروبست. وی در قبرستان شهر سوق به وصیت خودش فقط به خاطر این که مادرش در آنجا دفن شده‌است، به خاک سپرده شد.

تولد:

1335/06/06

تاریخ فوت:

1383/05/14 (سن: 48 سال)
نامزد 3 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر

سوابق کاری حسین پناهی

بازیگر

نویسنده

کارگردان

مشاور
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)

بیوگرافی / زندگی‌نامه «حسین پناهی»

حسین پناهی پس از اتمام تحصیل در بهبهان به توصیه و خواست پدر برای تحصیل به مدرسه‌ی "آیت‌الله گلپایگانی" رفت و بعد از پایان تحصیلات برای ارشاد و راهنمایی مردم به محل زندگی‌اش بازگشت. به دلیل فیزیک کودکانه و شکننده، نحوه‎ی خاص سخن گفتن، سادگی و خلوصی که از رفتارش می‌بارید و طنز تلخش بازیگر نقش‌های خاصی بود. اما حسین پناهی بیشتر شاعر بود و این شاعرانگی در ذره‌ ذره‎ی جانش نفوذ داشت.

نخستین مجموعه‎ی شعر وی با نام «من و نازی» در (۱۳۷۶) منتشرشد، این مجموعه‎ی شعر پناهی بیش از شانزده بار تجدید چاپ شده‎است و به شش زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده‌‌است.

حسین پناهی در مجموعه‌هایی نظیر؛ «گرگ‌ها» (1366)، «گالش‌های مادربزرگ» (1367)، «روزی روزگاری» (1371-1370)، «آشپزباشی» (1374)، «دزدان مادربزرگ» (1375-1374)، «آژانس دوستی» (1378-1375)، «امام علی» (1378)، «مادر» (1378)، «یحیا و گلابتون» (1379)، «تصمیم نهایی» (1380)، «آواز مه» (1381-1380) و «روزگار قریب» (1383)، بازی کرده‎است.

وی همچنین در فیلم‌هایی نظیر؛ «گذرگاه» (۱۳۶۵)، «تیرباران» (۱۳۶۶)، «نار و نی» (۱۳۶۷)، «ارثیه» (۱۳۶۷)، «راز کوکب» (۱۳۶۸)، «مهاجران» (۱۳۶۹)، «سایه خیال» (۱۳۶۹)، «اوینار» (۱۳۷۰)، «هنرپیشه» (۱۳۷۱)، «روز واقعه» (۱۳۷۳)، «آرزوی بزرگ» (۱۳۷۳)، «بلوغ» (۱۳۷۷)، و «بابا عزیز» (۱۳۸۲)، به نقش‎آفرینی پرداخته‎است.

حسین پناهی دژکوه، نامزدی دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم «در مسیر تندباد» در سال (1367)، جایزه‎ی دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم «سایه خیال» در سال (1369)، نامزدی دریافت جایزه‎ی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم «مهاجران»، را در کارنامه دارد.

حسین پناهی دژکوه، در ۱۴ مرداد (۱۳۸۳) و در سن ۴۸ سالگی دیده از جهان فروبست. وی در قبرستان شهر سوق به وصیت خودش فقط به خاطر این که مادرش در آنجا دفن شده‌است، به خاک سپرده شد.

پناهی چند ماهی در کسوت روحانیت به مردم خدمت کرد تا این که زنی برای پرسش مسئله‌ای که برایش پیش آمده بود پیش حسین رفت و از حسین پرسید که فضله‎ی موشی داخل روغن محلی که حاصل چند ماه زحمت و تلاشم بود افتاده است، آیا روغن نجس است؟ حسین با وجود این که می‌دانست روغن نجس است (روغن محلی معمولاً در تابستان از حرارت دادن کره به دست می‌آید و در هوای آزاد و با توجه به گرم بودن هوا در تابستان روغن همیشه به صورت مایع است)، ولی این را هم می‌دانست که حاصل چند ماه تلاش این زن روستایی، خرج سه چهار ماه خانواده‌اش را باید تأمین کند، به زن گفت نه همان فضله و مقداری از اطراف آن را دربیاورد و بریزد دور، روغن دیگر مشکلی ندارد. بعد از این اتفاق بود که حسین علی‌رغم فشارهای اطرافیان نتوانست تحمل کند که در کسوت روحانیت باقی بماند. این اقدام حسین به طرد وی از خانواده نیز منجر شد.
آنا پناهی، دختر حسین پناهی، در مصاحبه‌ای عنوان کرد که طبق گزارش پزشکی قانونی در ۱۴ مرداد (۱۳۸۳) علت مرگ پدرش سکته‎ی قلبی بوده و این که «بیان هر علتی غیر از این کذب محض است».
گلرویی همچنین در یادداشتی جداگانه جزئیات صحنه‎ی مرگ پناهی در خانه‌اش را اینگونه شرح می‌دهد:
«تمام کسانی که آن روز و روزهای بعد به خانه‎ی حسین در خیابان جهان‌آرا آمدند خون‌ها را دیده بودند. ردی که از کنار تخت و اتاق خواب آغاز شده و جریان پیدا کرده بود به سمت هال خانه و در آن‌جا به شکل حوضچه‌ای یک متر در یک متر جمع شده بود نشان به آن نشان که روی گازِ خانه هم یادگاری‌هایی بود.»

نظرات مردم (12 نظر)


علی فیلم بین
ثبت احوال همه چیز را ثبت میکند به جز احوالم!
حسین پناهی.
2 لایک
0 نظر
1 هفته قبل

فاطی*
روحشون شاد انسان فرهیخته ای بودن!
0 لایک
0 نظر
2 هفته قبل

پریزیوال
استاد پناهی
1 لایک
0 نظر
2 هفته قبل

عسلی
ایشون در سال83 فوت کردن بعد تا سال93 فیلم و سریال بازی کردن!
منظوم جان لطفا درستش کنید.
0 لایک
0 نظر
2 هفته قبل

طاها مزینانی
آخی چقدر مظلوم بود
0 لایک
0 نظر
1 ماه و 1 هفته پیش

غــــریبه
منظوم بی بی یون هم دوتا پروفایل داره ها
1 لایک
1 نظر
8 ماه پیش

منظوم
سلام، خسته نباشید و روزخوش
تشکر ویژه‌ای دارم از اینکه اینقدر موشکافانه آثار را دنبال می‌فرمائید دوست گرامی.
صفحه تکراری حذف شد.
0 لایک
8 ماه پیش

YOUNES
...
2 لایک
0 نظر
9 ماه و 1 هفته پیش

سبحان هـ
یکی از بهترین ها
0 لایک
0 نظر
11 ماه و 1 هفته پیش

مهناز خیراندیش
دلم برات تنگ شده حسین جان
0 لایک
0 نظر
11 ماه و 2 هفته پیش

غــــریبه
خدا رحمتش کنه
0 لایک
0 نظر
1396/06/20
مشاهده نظرات بیشتر