‏حسن فتحی‏


حسن فتحی، کارگردان و نویسنده‌ی تلویزیون، سینما و تئاتر، سال ۱۳۳۸ در شهر تهران متولد شد. وی فارغ‌التحصیل کارشناسی رشته‌ی روانشناسی از دانشگاه "شهید بهشتی" (1370) و کارشناسی ارشد رشته‌ی کارگردانی از دانشگاه "آزاد" (1374) است. فتحی با کارگردانی فیلم «ازدواج به سبک ایرانی» وارد عرصه‌ی سینما شد. حسن فتحی، جایزه‌ی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی، نامزدی دریافت جایزه‌ از جشنواره‌ی فیلم فجر، جایزه‌ از جشن دنیای تصویر‌، جایزه‌ی جشنواره‌ی صدا و سیما، جایزه‌ی جشنواره‌ی نسخه‌های خطی، جایزه‌ی جشواره‌ی فیلم‌های عاشورایی، جایزه‌ی از شبکه 3 سیما و جایزه‌ی شبکه‌ی جهانی جام جم، را در کارنامه دارد.

تولد:

1338/06/10 (سن: 57 سال)
نامزد 1 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر

سوابق کاری «حسن فتحی»

کارگردان

نویسنده

تدوینگر
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)

بیوگرافی / زندگی‌نامه «حسن فتحی»

حسن فتحی در مسابقه‌ی «ستاره بیست» رئیس هیئت داوران بوده و سابقه‌ی تدریس در دانشگاه را دارد.

نام فتحی نخستین‌بار در تیتراژ مجموعه‌ی تلویزیونی «همسایه‌ها» (زمستان 1372) در مقام کارگردان دیده‌شد.

این مجموعه‌ هرچند سکوی پرش بلندی برای وی به حساب نمی‌آمد، اما استانداردهایی به مراتب بالاتر از اکثر مجموعه‌های آن زمان سیما داشت.

پس از مجموعه‌ی «همسایه‌ها»، فتحی به ساخت تله‌تئاتر روی آورد و بی‌تردید بخش عمده‌‌ای از موقعیت و شهرت حال حاضر خود را از فعالیت در این عرصه کسب‌کرد.

نخستین اثر وی در این حیطه، تله‌تئاتر پرکشش و دیدنی «معمای یک قتل» بود که براساس داستان مشهور «شاهدی برای بازپرسی» اثر آگاتاکریستی ساخته‌شده و در پاییز (1373) روی آنتن شبکه‌ی دوم سیما رفت.

حسن فتحی گام دوم حضورش در عرصه‌ی کارگردانی تله‌تئاتر را هم محکم برداشت. «تله موش» بر اساس داستان مشهورتری از آگاتا کریستی، دومین تله‌تئاتر وی در پاییز و زمستان (1376) از شبکه‌ی دوم سیما به مخاطبان عرضه‌شد.

فتحی با اتکا به همین دو اثر قابل تأمل نام و موقعیت خود را در میان کارگردانان تلویزیون تحکیم کرد.

در حوزه‌ی مجموعه‌سازی تلویزیونی اگرچه کارنامه‌ی فتحی درخشش تله‌تئاترهای وی را نداشته و دچار نوسانات و فراز و فرودهایی است، ولی باید توجه داشت که وی سازنده‌ی دو مجموعه‌ی «پهلوانان نمی‌میرند» و «شب دهم» است که در ردیف خاطره‌انگیزترین و پرمخاطب‌ترین مجموعه‌های تلویزیون جای دارند.

حسن فتحی نویسندگی و کارگردانی‌‌ نمایش‌هایی نظیر؛ «هی هی ماتادور» (1368) و «مضحکه پهلوان و پری» (1369) و کارگردانی نمایش‌هایی نظیر؛ «داوری اینیدرا» (1370) و «در خیابان‌های سرد شب» (1372)، را برعهده داشته‌است.

وی نویسندگی فیلم‌نامه‌هایی نظیر؛ «پستچی سه بار در نمی‌زند» (۱۳۸۳) و «یک روز دیگر» (۱۳۹۰)، را در کارنامه دارد.

حسن فتحی به‌عنوان کارگردان در سریال‌های تلویزیونی نظیر؛ «زمانه» (۱۳۹۱)، «در مسیر زاینده رود» (۱۳۸۹)، «اشک‌ها و لبخندها» (۱۳۸۸)، «میوه‌ی ممنوعه» (۱۳۸۶)، «مدار صفر درجه» (۱۳۸۶)، «روشن‌تر از خاموشی» (۱۳۸۱)، «شب دهم» (۱۳۸۰)، «فردا دیر است...» (۱۳۷۷–۱۳۷۶)، «پهلوانان نمی‌میرند» (۱۳۷۶–۱۳۷۴) و «عاطفه» (۱۳۷۳) و سریال‌های شبکه‌ی نمایش خانگی نظیر؛ «شهرزاد» (۱۳۹۴) و تله تئاترهایی نظیر؛ «تله موش» (۱۳۷۶)، حضور داشته‌است.

وی همچنین کارگردانی فیلم‌هایی نظیر؛ «یک روز دیگر» (۱۳۹۰)، «کیفر» (۱۳۸۸)، «پستچی سه بار در نمی‌زند» (۱۳۸۷) و «ازدواج به سبک ایرانی» (۱۳۸۳)، را برعهده داشته‌است.

فتحی در نمایش‌هایی نظیر؛ «چهار صندوق» فردوس کاویانی (۱۳۵۸-۱۳۵۹)، به ایفای نقش پرداخته‌است.

حسن فتحی، جایزه‌ی بهترین کارگردانی از انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی برای فیلم «پستچی سه بار در نمی‌زند» (1388)، نامزدی دریافت جایزه‌ی بهترین کارگردانی از بیست‌وهفتمین جشنواره‌ی فیلم فجر برای فیلم «پستچی سه بار در نمی‌زند» (1387)، جایزه‌ی بهترین فیلم‌نامه از جشن دنیای تصویر‌ برای سریال «شب دهم‌« (1381)، جایزه‌ی بهترین فیلم‌نامه از چهارمین جشنواره‌ی صدا و سیما برای سریال «شب دهم» (1382)، جایزه‌ی بهترین کارگردانی از جشنواره‌ی نسخه‌های خطی برای تله‌فیلم «نسخه‌های خطی» (1383)، جایزه‌ی بهترین فیلم‌نامه از جشن دنیای تصویر برای سریال «روشن‌تر از خاموشی» (1384)، جایزه‌ی بهترین کارگردان هنری از جشنواره‌ی صدا و سیما برای تله‌تئاتر «معمای یک قتل» (1384)، جایزه‌ی بهترین کارگردانی از جشواره‌ی فیلم‌های عاشورایی برای سریال «شب دهم» (1385)، جایزه‌ی بهترین فیلم‌نامه از شبکه 3 سیما برای «آیینه من کجاست» مجموعه‌ی «فردا دیر است» (1386) و جایزه‌ی بهترین کارگردانی از شبکه‌ی جهانی جام جم به انتخاب تماشاگران برای سریال‌های «مدار صفر درجه» و «میوه‌ی ممنوعه» (1386)، را در کارنامه دارد.

حسن فتحی می‌گوید: در تمام سریال‌هایی كه ساخته‌ام یك نخ تسبیح می‌بینید؛ در عین حال كه دانه‌های تسبیح متفاوت است. در تمام آثار نمایشی كه ساخته‌ام در عین تنوع موضوعی، مولفه‌ها و نقطه نظرات مشتركی وجود دارد.
به دنبال حاشیه هایی که در پی قرار گرفتن تصویر مدیرمسئول روزنامه‌ی کیهان در کنار تصویر زندانیان توده در قسمتی از سریال «شهرزاد» برای این مجموعه رخ داد، حسن فتحی، كارگردان این اثر در نامه‌ای به سیدمحمد امامی، تهیه‌كننده و سرمایه‌گذار اعلام کرد: در صورت تکرار دخالت‌های بیرونی، ناگزیر از همکاری برای ساخت قسمت‌های بعدی سریال، انصراف می‌دهد.
مجموعه‌ی «شب دهم» (1381) بدون شک تا امروز (1394) با کیفیت‌ترین ساخته‌‌ی حسن فتحی در مجموعه‌سازی محسوب می‌شود.

نظرات مردم (26 نظر)


...روژان...
تولدتون مبارک.
0
11 هفته قبل

زهرا جون
فیلماشون فوق العادس😎
0
13 هفته قبل

غزل
بهترین ساخته ی ایشون مدارصفردرجه ست
0
14 هفته قبل

★آتنا★
بهترین کارگردان ایرانننننننن😍😍😍😍😍
1
14 هفته قبل

طاها مزینانی
واقعا فیلماشون عالیه مخصوصا شهرزاد
0
15 هفته قبل

علی
فیلم هایی که آقای فتحی میسازد اگر یک قسمتشو ببینیم باید تا آخر اون سریال ببینیم
0
15 هفته قبل

آلما _ام_حامی هنرمندان>3
دقیقا
0
15 هفته قبل

❤آلما❤
بهترینه ولی فیلم هایی که میسازه به جز گند و کثافت چیزی نداره
0
16 هفته قبل

..روژان..
الان شما و اون پایینیتون هر دوتا یه نفر هستین مثلا؟؟؟!!
0
16 هفته قبل

آلما _ام_حامی هنرمندان>3
نه به خدا من نمی‌دونم این کیه
0
16 هفته قبل

..روژان..
میدونم بابا.ضایع است یه نفر دیگه است.
0
16 هفته قبل

آلما _ام_حامی هنرمندان>3
بهش میگم یک راز بقا بسازه تو رو ببره توش بازی کنی
0
16 هفته قبل

آلما _ام_حامی هنرمندان>3
ببخشید که فیلم می‌سازه نظر تو رو نمیپرسه
0
16 هفته قبل

..روژان..
خخخخ.خیلی خوب جواب دادی آلما جان.
0
16 هفته قبل

آلما _ام_حامی هنرمندان>3
ممنون عزیزم
0
15 هفته قبل

..روژان..
خواهش میکنم.
0
15 هفته قبل

آلما _ام_حامی هنرمندان>3
یکی از بهترین کارگردان های کشورمون هستند
0
16 هفته قبل

..روژان..
واقعا سریال هاشون بینظرین.
0
17 هفته قبل

آلما _ام_حامی هنرمندان>3
موافقم
0
16 هفته قبل

غریبه
بدون شک
100%یکی از بهترین کارگرادانا هستند
0
17 هفته قبل

آلما _ام_حامی هنرمندان>3
دقیقا کاملاً موافقم
0
16 هفته قبل
مشاهده نظرات بیشتر