کمال تبریزی

کمال مصفای تبریزی، کارگردان سینما، سال 1338 در شهر تهران متولد شد.
وی فارغ‌التحصیل رشته‌ی سینما از دانشکده‌ی "سینما" است.
تبریزی فعالیت های سینمایی‌اش را با کارگردانی، نویسندگی، فیلم‌برداری و تدوین فیلم کوتاه «انقلابی بزرگتر از انقلاب اول» از سال (1358) آغاز کرد.
وی فعالیت سینمایی خود را با فیلم‌برداری فیلم« آوای غیب» سعید حاجی میری، (۱۳۶۲) آغاز کرد.
کمال تبریزی، جایزه‌ی بهترین فیلم از جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم سیدنی (2005)، جایزه‌ی بهترین فیلم آسیایی از جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال (۲۰۰۴) برای فیلم «مارمولک»، جایزه‌ی بزرگ صندوق کودکان آلمان از جشنواره فیلم برلین (۱۹۹۹)، جایزه‌ی سی‌پی‌ای از جشنواره‌ی بین‌المللی سینمای جوان کاسل (۱۹۹۹) برای فیلم «مهر مادری» (۱۹۹۹)، سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در بخش فیلم‌های معنا گرا و سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در بخش فیلم‌های بلند ایرانی، از دوره بیست و سوم جشنواره فیلم فجر برای فیلم «یک نکه نان» (1383)، سیمرغ بلورین جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران و سیمرغ بلورین فیلم منتخب تماشاگران از بیست و دومین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1382) برای فیلم «مارمولک»، سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیئت داوران، سیمرغ بلورین فیلم منتخب تماشاگران از بیست و یکمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1381)، تندیس زرین فیلم منتخب انجمن نویسندگان و منتقدان از دوره هفتم جشن خانه‌ی سینما (1382)، سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه از چهاردهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1374) برای فیلم «لیلی با من است»، تندیس بلورین بهترین کارگردانی برای فیلم «پایان کودکی» از دوره‌ی پنجم جشنواره‌ی دفاع مقدس (1373) و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی از سومین دوره‌ی جشنواره‌ی دفاع مقدس (1369) برای فیلم «عبور»، را در کارنامه دارد.
تولد: 1338/07/05 (سن: 59 سال)
برنده 3 و نامزد 6 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر
سوابق کاری کمال تبریزی
کارگردان

نویسنده

مدیر فیلم برداری

تدوینگر

تهیه کننده

طراح صحنه

مشاور

مجری طرح
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)
بیوگرافی / زندگی‌نامه «کمال تبریزی»
کمال تبریزی در سال (1364) و با دستیار کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا در فیلم «هویت» تجربه‌ای در زمینه‌ی کارگردانی به‌دست آورد.

تبریزی در سال (1356) در رشته‌ی مهندسی راه و ساختمان وارد دانشگاه پلی تکنیک (امیرکبیر) شد.

وی پس از بازگشایی مجدد دانشگاه‌ها پس از پیروزی انقلاب، تغییر رشته داد و در رشته‌ی سینما از دانشکده‌ی "سینما" و نیز در رشته‌ی تئاتر از دانشگاه "هنر" فارغ التحصیل شد.

تبریزی بعد از انقلاب اسلامی و بعد از وقوع انقلاب فرهنگی، وارد تلوزیون شد و هم‌زمان دوره‌هایی را با برخی از اساتید سینما گذراند؛

کمال تبریزی با شروع جنگ تحمیلی به همراه یک گروه برای فیلمبرداری عازم میدان‌های جنگ شد.

تبریزی در سال (1366)، اولین تجربه‌ی مستقل فیلمسازی‌اش را با فیلم «عبور» ارائه داد که خودش فیلمنامه آن را نوشته‌بود.

وی از سال (1359) تا (1362) مسئول بخش آموزش مرکز اسلامی آموزش فیلم‌سازی بود.

کمال تبریزی در زمینه‌های تدوین، تهیه و تولید، صحنه و لباس، فیلم‌برداری، فیلمنامه و کارگردانی فعالیت کرده‌است.

وی فیلمنامه‌نویسی فیلم‌هایی نظیر؛ «همیشه پای یک زن در میان است» (۱۳۸۶)، «گاهی به آسمان نگاه کن» (1381)، «مهر مادری» (1376)، «لیلی با من است» (۱۳۷۴) و «در مسلخ عشق» (1369)، را برعهده داشته‌است.

کمال تبریزی به‌عنوان کارگردان در فیلم‌هایی نظیر؛ «امکان مینا» (۱۳۹۴)، «طعم شیرین خیال» (1393)، «طبقه حساس» (1392)، «خیابان‌های آرام» (1389)، «دونده ی زمین» (پروژه سینمایی مشترک با ژاپن) (1388)، «از رئیس‌جمهور پاداش نگیرید» (1394)، «همیشه پای یک زن در میان است» (1386)، «یک تکه نان» (1383)، «مارمولک» (1382)، «فرش باد» (پروژه سینمایی مشترک با ژاپن) (1381)، «گاهی به آسمان نگاه کن» (۱۳۸۱)، «شیدا» (1377)، «مهر مادری» (۱۳۷۶)، «لیلی با من است» (۱۳۷۴)، «پایان کودکی» (۱۳۷۲)، «در مسلخ عشق» (۱۳۶۹) و «عبور» (۱۳۶۷)، حضور داشته‌است.

وی همچنین کارگردانی مجموعه‌های تلویزیونی نظیر؛ «ابله» (شبکه‌ی نمایش خانگی)، «سرزمین کهن»، «دوران سرکشی»، «قصه‌های رودخانه» (تولید مشترک با کشور مالزی) و «شهریار»، را برعهده داشته‌است.

کمال تبریزی، جایزه‌ی بهترین فیلم از جشنوارهٔ بین‌المللی فیلم سیدنی (2005) و جایزه‌ی بهترین فیلم آسیایی از جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال (۲۰۰۴) برای فیلم «مارمولک»، جایزه‌ی بزرگ صندوق کودکان آلمان از جشنواره فیلم برلین (۱۹۹۹)، جایزه‌ی سی‌پی‌ای از جشنواره‌ی بین‌المللی سینمای جوان کاسل (۱۹۹۹) و نامزدی جایزه‌ی استاربوی از جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کودکان اولو برای فیلم «مهر مادری» (۱۹۹۹)،سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در بخش فیلم‌های معنا گرا و سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در بخش فیلم‌های بلند ایرانی، از دوره بیست و سوم جشنواره فیلم فجر برای فیلم «یک نکه نان» (1383)، سیمرغ بلورین جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران و سیمرغ بلورین فیلم منتخب تماشاگران از بیست و دومین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1382) برای فیلم «مارمولک»، نامزدی دریافت سیمرغ بلورین فیلم منتخب تماشاگران و نامزدی دریافت سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از بیست و یکمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1381) برای فیلم «گاهی به آسمان نگاه کن»، سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیئت داوران، سیمرغ بلورین فیلم منتخب تماشاگران، نامزدی دریافت سیمرغ بلورین بهترین اثر هنر و تجربه از بیست و یکمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1381)، تندیس زرین فیلم منتخب انجمن نویسندگان و منتقدان از دوره هفتم جشن خانه‌ی سینما (1382) و نامزدی دریافت لوح زرین بهترین کارگردان سال از چهارمین دوره‌ی منتخب سایت ایران آکتور (بهترین‌های سال) (1383) برای فیلم «فرش باد»، سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه از چهاردهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1374) برای فیلم «لیلی با من است»، تندیس بلورین بهترین کارگردانی برای فیلم «پایان کودکی» از دوره‌ی پنجم جشنواره‌ی دفاع مقدس (1373)، نامزدی دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول و دوم از هفتمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1367) و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی از سومین دوره‌ی جشنواره‌ی دفاع مقدس (1369) برای فیلم «عبور»، را در کارنامه دارد.

5 بهمن ماه سال 1396 در آستانه آغاز «سی‌و‌ششمین جشنواره فیلم فجر»، «ابراهیم حاتمی کیا»، «کمال تبریزی»، «محمدعلی باشه‌آهنگر»، «سعیدملکان»، «عبدالحسن برزیده»، «هادی محمدیان» و «بهروز افخمی»، با رهبر معظم انقلاب، دیدار کردند.
تبریزی کارگردانی است که استعداد خوبی در به تصویر کشیدن موقعیت‌های مختلف دارد. نگاهی اجمالی به کارنامه‌ی وی نشان می‌دهد که او فیلم‌های متفاوتی ساخته؛ برای مثال، فیلم جنگی، فیلم عاشقانه، فیلم خانوادگی و اجتماعی، فیلم کمدی و ... و در عمده‌ی آن‌ها نیز موفق عمل کرده‌است. همچنین فعالیت‌های او در زمینه‌ی فیلم‌برداری، دانش خوبی در زمینه‌ی شناخت تصویر و ایجاد جاذبه‌های بصری در اختیار او گذاشته‌است و عمده‌ی آثار از این حیث قابل توجه هستند. او کارگردانی است که مسلما در آینده‌ی سینمای ایران نیز نقش مهمی خواهد داشت.
«فرش باد»به کارگردانی کمال تبریزی، یک محصول مشترک بین ایران و ژاپن بود و قرار بود به نوعی یک فیلم تبلیغاتی درباره‌ی ایران، به ویژه اصفهان باشد. «فرش باد» ماجرای فرشی است که به یک ژاپنی تعلق دارد و باید به یاد همسر وی که در یک تصادف جان خود را از دست داده‌است ، بافته‌شده و به موقع تحویل داده‌شود. مرد ژاپنی به همراه دخترش که در اثر مرگ مادر، دچار افسردگی شده به ایران می‌آید و مهمان‌نوازی دوستان ایرانی آن‌ها، به نوعی درمانی است برای دلتنگی‌های این دختر غمگین. «فرش باد» بهترین فیلمی است که ایران به عنوان محصول مشترک با کشورهای دیگر تولید کرده‌است؛ اما جنبه‌های تبلیغاتی فیلم، در بخش‌هایی از آن به فیلم صدمه زده‌است. با این وجود این فیلم چه از سوی تماشاگران و چه از سوی منتقدان با استقبال بسیار خوبی مواجه شد.
در دنیای اینترنت
نظرات مردم (13 نظر)

علی فیلم بین
صد در صد میشه گفت مارمولک بهترین اثر کمال تبریزی و ابله بدترین اثر این کارگردان.
1 لایک
2 نظر
3 هفته قبل

سید
اولش فکر کردم فحش دادی😐😂😂😂
1 لایک
2 هفته قبل

علی فیلم بین
خخخخخخ
0 لایک
2 هفته قبل

طاها مزینانی
تولدتون مبارک بهترین
0 لایک
0 نظر
2 ماه و 2 هفته پیش

خانم کاظمی
تولدتون مبارک بهترینای کارگردانی در ایران
0 لایک
0 نظر
2 ماه و 2 هفته پیش

عسلی
تولدتون مبارک:)
0 لایک
0 نظر
2 ماه و 2 هفته پیش

فاطی*
کارگردان بزرگی هستید تولدتون مبارک آقای تبریزی🎈🎈🎈
0 لایک
0 نظر
2 ماه و 2 هفته پیش

رادین
تولتون مبارک آقای تبریزی منتظر ما همه با هم هستیم تون هستیم
1 لایک
0 نظر
2 ماه و 2 هفته پیش

غــــریبه
منظـــــــــومـ یڪ تڪه نان نگفتی چرا دوتا پروفایل داره ها؟😕😐😟
0 لایک
0 نظر
3 ماه و 1 هفته پیش

هیوجکمن
دوسش دارم یه عالمه هرچی بگم بازم کمه.
1 لایک
0 نظر
5 ماه و 1 هفته پیش

طاها مزینانی
بهترین
1 لایک
0 نظر
7 ماه و 3 هفته پیش

غــــریبه
یک‌تکه نان چرا دوتا پروفایل داره؟؟؟
0 لایک
0 نظر
10 ماه پیش
مشاهده نظرات بیشتر