هادی مرزبان، کارگردان تئاتر، بازیگر تلویزیون و سینما، سال ۱۳۲۳ در سبزوار متولد شد. وی فارغ‌التحصیل رشته‎ی بازیگری و کارگردانی از دانشکده‎ی "هنرهای زیبای تهران" در سال ۱۳۵۲ است. مرزبان همچنین دارای مدرک کارشناسی ارشد طراحی و کارگردانی تئاتر از دانشگاه "برونل انگلستان" در سال ۱۳۵۷ (۱۹۷۹) است. وی فعالیت خود در تئاتر را از سال ۱۳۴۵ آغاز کرد. بازی در سینما را نیز از سال ۱۳۶۵ با فیلم «جنگل‌بان» اثر منوچهر حقانی‌پرست شروع کرد.

سوابق کاری «هادی مرزبان»

بازیگر

کارگردان
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)

بیوگرافی / زندگی‌نامه «هادی مرزبان»

هادی مرزبان در سال ۱۳۲۳ در شهر سبزوار در استان خراسان رضوی به دنیا آمد. وی همسر فرزانه کابلی بازیگر است. مرزبان فارغ‌التحصیل رشته‎ی بازیگری و کارگردانی از دانشکده‎ی "هنرهای زیبای تهران" در سال ۱۳۵۲ است. مرزبان همچنین دارای مدرک کارشناسی ارشد طراحی و کارگردانی تئاتر از دانشگاه "برونل انگلستان" در سال ۱۳۵۷ (۱۹۷۹) است.

وی فعالیت خود در تئاتر را از سال ۱۳۴۵ آغاز کرد. بازی در سینما را نیز از سال ۱۳۶۵ با فیلم «جنگل‌بان» اثر منوچهر حقانی‌پرست شروع کرد. مرزبان در طی چهار دهه آثار بسیاری از اکبر رادی را روی صحنه برده‎است. هادی مرزبان تدریس هنر نمایش در کانون تئاتر دانشگاه "علم و صنعت ایران" سال‎های ۱۳۷۷ تا ۱۳۷۹ را برعهده داشته‎است.

هادی مرزبان در سریال‎هایی نظیر؛ «وزیرمختار» (۱۳۷۰)، «گالش‌های مادربزرگ» (۱۳۶۷)، «شاه‌شکار» (۱۳۶۲)، «تنهاترین سردار» (۱۳۷۳-۱۳۷۵)، «پهلوانان نمی‌میرند» (۱۳۷۵-۱۳۷۶)، «بخش چهار جراحی» (۱۳۶۷)، «امیرکبیر» (۱۳۶۳-۱۳۶۴)، «آمیز قلمدون» (۱۳۷۳) و «مخمصه» (۱۳۶۲)، بازی کرده‎است. وی همچنین در فیلم‎های سینمایی نظیر؛ «هیس! دخترها فریاد نمی‎زنند» (۱۳۹۱)، «بچه‎های ابدی» (۱۳۸۵)، «آخرین تکسوار» (۱۳۷۷)، «ابلیس» (۱۳۶۹) و «جنگلبان» (۱۳۶۶)، به نقش‎آفرینی پرداخته‎است.

«هادی مرزبان»، سابقه تدریس هنر نمایش در کانون تئاتر دانشگاه «علم و صنعت ایران» در سال های ۱۳۷۷ تا ۱۳۷۹ دارد.
«هادی مرزبان»، کارگردان تئاتر در پی درگذشت «خسرو شکیبایی» در متنی که اختصاصا در اختیار بخش تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران، گذاشته؛ آورده است:
«جمعه 28 تیرماه، 1387، ساعت 10:30 صبح؛ خبرنگاری زنگ می‌زند و می‌گوید حامل خبر خوبی نیستم... ضربان قلبم تند می‌شود و منتظر... و او هیچ نمی‌گوید... سکوت است... شاید گریه می‌کند و من می‌پرسم بگو چه شده و او آرام می‌گوید خسرو شکیبایی رفت!!... و من که فقط می‌گویم... وای... بله... خسرو هم رفت... و چه فایده دارد که بگویم چه حیف شد.»
«هادی مرزبان»، کارگردان پیشکسوت تئاتر به دلیل خونریزی مغزی در سال 1393 در بیمارستان بستری شد.
«فرزانه کابلی» دیگر هنرمند تئاتر و همسر مرزبان درباره وضعیت این هنرمند گفت:
«آقای مرزبان دچار خونریزی مغزی شده و نیمه شب 8 تیرماه تحت عمل جراحی قرار گرفت و در حال حاضر هم در بخش آی‌سی‌یو بستری است. او توضیح داد:
«روز گذشته 8 تیرماه 1393 آقای مرزبان به مرکز هنرهای نمایش رفته بود اما در آنجا حالش بد شد به طوری که دوستان مرکز برای ایشان اورژانس خبر کردند و اما خودش نامه‌ای امضا کرد مبنی بر اینکه سلامت است و مشکلی ندارد. با این حال پزشک اورژانس به دوستان مرکز اعلام کرده بود که حال ایشان بد است و باید زودتر به بیمارستان منتقل شود. فرزانه کابلی احتمال می‌دهد ناراحتی اخیر مرزبان به دلیل فشارهایی باشد که بعد از توقیف این نمایش متحمل شد.»

نظرات مردم (0 نظر)