‏مسعود رایگان‏


مسعود رایگان، بازیگر تلویزیون، سینما و تئاتر سال ۱۳۳۳ در شهر خرم‌آباد متولد شد. وی دارای مدرک کارگردانی تئاتر از دانشکده‌ی "هنرهای دراماتیک" است. نام مسعود رایگان با فیلم «خاموشی دریا» بر سر زبان‌ها افتاد اما «خیلی دور، خیلی نزدیک» او را به شهرت رساند. مسعود رایگان، جایزه‌ی جشن خانه‌ی سینما برای بازی در فیلم «خیلی دور، خیلی نزدیک»، را در کارنامه دارد.

تولد:

1333/11/01 (سن: 61 سال)
نامزد 3 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر

سوابق کاری «مسعود رایگان»

بازیگر

نویسنده

کارگردان
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)

بیوگرافی / زندگی‌نامه «مسعود رایگان»

مسعود رایگان، (زاده ۱ بهمن ،۱۳۳۳، خرم‌آباد) هنرپیشه‌ی سینما و همسر رویا تیموریان است.

وی چند سالی را در اروپا و کشور سوئد به بازیگری پرداخته ولی در سال (۱۳۸۰) به ایران بازگشت.

رایگان هنرپیشگی را از کودکی و با پرده‌خوانی در کارهای پدرش آغاز کرده‌است، بعدها در سال‌های (1351-1352) در فیلمی از مرتضی جزایری بازی کرد.

در سال‌های (1359-1360) با چند برنامه‌ی تلویزیونی همکاری کرد و سپس به سوئد رفت.

وی علاوه بر تحصیل در مدرسه‌ی "فیلم سوئد" با مراکز "اینترنشنال کالجر"، "فرهنگ ملل" و "تئاتر شهر"، "تئاتر ملی"، "تئاتر اوروبرد"، "تئاتر القبر" همکاری کرد و برنامه‌ای تحت عنوان «دست‌های روشن» برای "شبکه ۲" تلویزیون سوئد کارگردانی کرد، همچنین در فیلمی از سوزان اوستن کارگردان «برادران آمادتوس»، تحت عنوان «زندگی خطرناک» بازی کرد و در چهار مجموعه‌ی تلویزیونی در سوئد نقش‌آفرینی کرد.

رایگان سال (۱۳۸۰) به دعوت وحید موسائیان به ایران آمد و در فیلم «خاموشی دریا» بازی کرد.

او بار دیگر به دعوت رضا میرکریمی به ایران آمد و در نقش اول فیلم «خیلی دور، خیلی نزدیک»، ساخته‌ی رضا میرکریمی بازی کرد.

مسعود رایگان در فیلم‌هایی نظیر؛ «مزار شریف» (۱۳۹۳)، «برلین منفی ۷» (۱۳۹۲)، «برگ‌ریزان» (۱۳۹۲)، «بوسیدن روی ماه» (۱۳۹۰)، « جرم»( ۱۳۸۹)، به نقش‌آفرینی پرداخته‌است.

مسعود رایگان، نامزدی دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد در بیست و سومین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر و جایزه‌ی جشن خانه سینما را برای بازی در فیلم «خیلی دور، خیلی نزدیک» و نامزدی دریافت جایزه‌ی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم «برلین منفی۷»، از سی و یکمین جشنواره‌ی فیلم فجر، را در کارنامه دارد.

صحبت‎های رویا تیموریان در مورد مسعود رایگان: مسعود زياد اهل تغيير و تحول دادن در چهره‌اش نيست، بنابراين با پيشنهادهاي من است كه مجبور مي‌شود اين كارها را انجام دهد! فكر مي‌كنم در حرفه‎ی ما بسيار خوب است بازيگران چهره‌ و ظاهرشان را مدام تغيير دهند تا براي بازي در نقش‌هاي مختلف ديده شوند. اتفاق افتاده كه مسعود در كاري گريمي داشته كه من دوست نداشته‌ام اما مجبور بوده‌ام آن را تحمل كنم، اين هم از سختي‌هاي كار ماست!
با توجه به سنگيني كارمان، خيلي فرصت براي سفر رفتن نداريم اما اگر اين اتفاق بيفتد، معمولا سعي مي‌كنم برنامه‌مان را با طوري تنظيم كنم كه مسعود هم حتما همراهم باشد. من برخلاف بسياري خانم‌ها كه ترجيح مي‌دهند با دوستان‌شان به مسافرت بروند، ترجيح مي‌دهم در سفر هم همراه همسرم باشم.
دوست دارم اگر قرار است سفري هم اتفاق بيفتد، به همراه تيموريان آن را تجربه كنم.
بخش زندگي خصوصي‌ ما‌ با بخش حرفه‌اي كارمان كاملا تفكيك شده است؛ به همين دليل خيلي بُرنده و بي‌انصاف با كارهاي هم برخورد مي‌كنيم!
خاطره‎ای ازبان همسر مسعود رایگان؛ وقتي مسعود را مجبور كردم بستني بدهد!
تيموريان: در مدت ضبط من و مسعود اغلب با تلفن با يكديگر ارتباط داشتيم و پيگير كارهايش بودم، البته چون اكثرا سر صحنه بود، زماني كه تماس مي‌گرفتم تلفنش اغلب روي پيغام‌گير بود! البته چند باري هم وقتي زنگ ‌زدم چون تلفن همراهش را روي حالت سكوت نگذاشته بود و سر صحنه مشغول بازي بود، مجبور ‌شد به همه عوامل بستني بدهد! ‌جريمه‌ كساني ‌كه سر صحنه تلفن همراه‌شان زنگ بخورد، اين است كه بايد به تمام گروه بستني بدهند!

نظرات مردم (2 نظر)


طاها مزینانی
عالی
0
18 هفته قبل

علی حبیب الهی
بازیگر خوبی نیست
0
28 هفته قبل