محمدعلی فردین، فرزند علی متولد ۱۵ بهمن ۱۳۰۹ در تهران و ازخانواده‌ای هنری در محلی بین خیابان شهباز سابق و خیابان ری به اسم ادیب الممالک، کوچه صحت، به دنیا آمد.فردین ابتدا به صورت حرفه‌ای کشتی را دنبال کرد و به تیم ملی راه یافت. او از معدود کشتی‌گیرانی بود که در همان سال اول حضور در تیم ملی، موفق به کسب مدال نقرۀ مسابقات جهانی توکیو (۱۹۵۴) شد. اما به دلیل آسیب‌دیدگی و پاره‌ای نامهربانی‌ها مجبور شد با دنیای کشتی خداحافظی کند. وی در سال 1338 پس از خداحافظی از کشتی به سینما آمد.

سوابق کاری «محمدعلی فردین»

بازیگر

کارگردان

تهیه کننده

نویسنده
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)

بیوگرافی / زندگی‌نامه «محمدعلی فردین»

ورود فردین به عرصهٔ سینما اتفاقی بوده در زمستان ۱۳۳۸ او ۲۸ سال داشت زمانی که برای دیدن فیلمی وسترن به سینما رفته بود که به گفته خودش بلیت به او نرسید و گیشه بلیت فروشی بسته شد و او پشت در سینما ماند، در این حین دکتر اسماعیل کوشان که با چهره فردین در عرصه کشتی آشنا بود جلو آمد و وی را به داخل سینما دعوت کرد.

دکتر کوشان به او پیشنهاد بازی در فیلم چشمه آب حیات که سیامک یاسمی آن را کارگردانی می‌کرد را داد و فردین پذیرفت، و بدین ترتیب فردین به عنوان یکی از هنرپیشهٔ‌های اصلی فیلم، اولین نقش حرفه‌ای خود را در سینما بازی کرد.

در سال ۱۳۴۴ با بازی در فیلم گنج قارون ساخته سیامک یاسمی شهرت خود را صد چندان کرد، دست‌اندرکاران فیلم گنج قارون گمان می‌کردند که شانسی برای اکران ندارد، به همین دلیل کارگردان فیلم، سیامک یاسمی تمامی بلیط‌های هفتهٔ نخست نمایش فیلم گنج قارون را خرید گنج قارون بر پرده آمد و در هفته اول فروشش اصلاً مناسب نبود، ظاهراً در روزهای اول آن قدر فروشش پایین بود که سینما دار روز چهارم اکران می‌خواستند آن را از پرده بردارند.

بعد از انقلاب فردین دیگر نتوانست به فعالیت خود در جمهوری اسلامی ادامه دهد. او که پیش از انقلاب در فیلم‌های ضد ارزش و پر از فحشا ایفای نقش کرده بود و از جمله بازیگران نزدیک به دربار پهلوی بود هیچ گاه نتوانست بعد از انقلاب خود را بر پرده سینماها ببیند.

در دنیای اینترنت

نظرات مردم (7 نظر)


کتی
زندگی نامشون رو خوندین تو همین منظوم.چی ا واسش که نوشتن
0
3 هفته قبل

مرتضی
منظومه دیگه :)))
0
2 هفته قبل

نازی(غریبه)
سلطان عشق
روحت شاد....
0
44 هفته قبل

حسین معارفی
هرجای گذشتمو یادم میادفردین عزیزم جونم اونم حضورداره ،یادش بخیر.
1
1395/08/16

محمدرضا
هاااااا🤔🤔🤔🤔
0
3 هفته قبل

مونا
عشق
0
1395/06/15

رضا سعیدی نیا
حیف شد قدرش دانسته نشد
0
1395/06/14