‏تینا پاکروان‏
Tina Pakravan

تهیه کننده


تینا پاکروان، کارگردان، بازیگر، برنامه‌ریز و مدیر تولید، سینما و تلویزیون، سال ۱۳۵۶ در تهران متولد شد. وی دارای مدرک لیسانس کارگردانی سینما از دانشکده سینما – تئاتر است که تحصیلات تکمیلی‌اش را در دانشگاه UCLA آمریکا گذرانده است. او در سن 18 سالگی با فیلم «یاس‌های وحشی» به عنوان منشی صحنه نخستین فعالیت هنری خود را آغاز کرد.

سوابق کاری «تینا پاکروان»

تهیه کننده

بازیگر

کارگردان

نویسنده
با خرید قانونی و شرعی فیلم‌های ایرانی، علاوه بر حمایت از تولید ملی می‌توانید در ادامه حیات صنعت تولید فیلم و سریال ایرانی نیز سهمی داشته باشید. علاوه بر این،‌ با دانلود آثار آن‌ها را همیشه در رایانه خود ذخیره خواهید داشت و دیگر نگران گم شدن DVD‌ فیلم‌ها نخواهید بود :)

بیوگرافی / زندگی‌نامه «تینا پاکروان»

تینا پاکروان، کارگردان، بازیگر، برنامه‌ریز و مدیر تولید، سینما و تلویزیون، سال ۱۳۵۶ در تهران متولد شد. او متاهل و صاحب یک فرزند پسر بنام «ساشا» است. (تا آذر ماه سال 1396)

وی فعالیت سینمایی خود را از کار در مجله سینمایی، گزارش فیلم در سال ۱۳۷۴ آغاز کرد، و در ادامه با مجلاتی مانند؛ «ابرار سینمایی»، «صدا دوربین حرکت» و هفته نامه «فکور» همکاری داشته است.

او بعد از مدتی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفت و در دانشکده «یو سی‌ ال ای UCLA» آمریکا در رشته سینما ادامه تحصیل داد. در این میان دو فیلم کوتاه نیر ساخت؛ «رویا» با بازی «بهزاد فراهانی» و «مژگان ربانی» و همچنین «اکتور اکتور» که در آمریکا ساخته است.

ایشان تاکنون به عنوان؛ مجری طرح، مدیر تولید، بازیگر، برنامه‌ ریز، دستیار کارگردان و… در فیلم‌های مختلف همکاری داشته و با فیلمسازانی همچون «مسعود کیمیایی»، «داریوش مهرجوئی»، «بهرام بیضایی»، «محمدرضا ورزی»، «ضیاءالدین دری» و … کار کرده است.

از فعالیت‌‌های دیگر وی می‌ توان به تدریس، انتشار کتاب و نقد و ترجمه در مطبوعات و برگزاری نمایشگاه عکس اشاره کرد.

از آثار کارگردانی وی میتوان به کارگردانی در فیلم‌های؛ «رویا» (1379)، «اکتور اکتور» (1386)، «گره» (1388)، «اینجا شهر من بود» (1389)، «پل» (1390) و «خانم» (1392) اشاره کرد.

وی در سریال‌های؛ «مشروطه» (1388) و «مسافر بهشت» (1390) بازی کرده است؛ همچین در فیلم سینمایی «مترو پل» (1392) به نقش آفرینی پرداخته است.

او سابقه برنامه ریزی فیلم‌های؛ «من و دیورا» (1384)، «خواستگار محترم» (1385)، «یک اشتباه کوچولو» (1387) و «وقتی همه خوابیم» (1387) را نیز در کارنامه خود دارد که در «یک اشتباه کوچولو» (1387) به عنوان مدیر برنامه ریزی فعالیت داشته است.

اولین تجربه دستیار کارگردانی وی به سریال «کلاه پهلوی» در سال (1382) برمی‌گردد. همچین وی پنج سال بعد در فیلم «یک اشتباه کوچولو» (1387) به عنوان دستیار کارگردان حضور داشت.

تینا پاکروان مجری طرح و مدیر تولید فیلم «مترو پل» (1392) بوده و در آثار؛ «وقتی همه خوابیم» (1387)، «اخراجیها 2» (1387) و «جرم» (1389) نیز به عنوان مدیر تولید حضور داشته است.

از تجربه‌های کاری ایشان میتوان به؛ چهره پردازی در فیلم «من و دیوارا» (1384)، انتخاب بازیگری در فیلم «دل شکسته» (1387) و حضور در گروه کارگردانی فیلم «سگ کشی» (1379) نیز اشاره کرد.

«تینا پاکروان»، در رابطه با متن جنجالی روزنامه «کیهان»، در مورد «بهرام بیضایی»، به شدت موضع گرفت و در در دفاع از «بهرام بیضایی» بیان داشت»
«استاد شما، هنوز و همیشه برای من و امثال من در قله‌اید»
«تینا پاکروان»:
«اگر روابط و رانت بازی‌ها و ارتباط گرفتن‌ها نبود، شاید خیلی اتفاقات در سینمای ایران نمی‌افتاد»
«تینا پاکروان»، در حاشیه سی‌و‌پنجمین جنشواره فیلم فجر بیان داشت:
«من کارگردانی را بیشتر دوست دارم، کارگردانی رشته و عشق من است، ولی تهیه کنندگی کار من است و بازیگری دغدغه من نیست».

نظرات مردم (0 نظر)